Agávový sirup je vlastně zahuštěná šťáva z agáve. Surová šťáva z agáve se pravidelně sklízí z kaktusů divoce rostoucích ve středním Mexiku. Toto je obvykle práce domorodých Indiánů. Nejprve se odřízne vršek rostliny připomínající ananas a vydlabe střed. Na dutinu se položí kámen. Kaktus pustí šťávu, která se několik dní sbírá ve vydlabaném středu. Mléčně zabarvená šťáva se poté vybere z každé rostliny zvlášť. Tato šťáva má vysoký obsah polyfruktózy neboli inulinu, který se při šetrném zahušťování šťávy bez použití jakýchkoli chemikálií mění na jednoduchý cukr fruktózu.
Sirup z agáve značky bio nebio pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství, což znamená, že byl připraven z neošetřovaných rostlin rostoucích v průmyslem nezasažené krajině, a při jeho výrobě nebyly použity žádné chemické látky.
GLYKEMICKÝ INDEX: Hodnocení glykemického indexu je poměrně nový koncept. Glykemický index (GI) určuje schopnost potraviny zvyšovat hladinu krevního cukru 2 - 3 hodiny po konzumaci. Většina sacharidů se metabolizuje na jednoduchý sacharid glukózu, které je přiřazena hodnota GI 100. Čím vyšší je GI potraviny, tím rychleji zvyšuje hladinu krevního cukru. Pokrmům s GI okolo 100 by se měli vyhýbat hlavně diabetici, ale také lidé s nadváhou. Tyto potraviny vyvolají rychlé zvýšení hladiny krevního cukru. Slinivka břišní reaguje vylučováním hormonu insulinu, který reguluje přebytečné množství krevního cukru a uskladňuje jej do orgánů. Pokud vlivem insulinu klesne hladina krevního cukru pod určitou hodnotu, vyloučí slinivka jiný hormon (glykogen), který ustálí množství krevního cukru na optimální hodnotě. Potraviny s vysokým GI tak přetěžují slinivku a přispívají k obezitě – při prudkém snížení hladiny krevního cukru vlivem insulinu dostaneme hlad.
Glykemický index potraviny se zvyšuje nejen v závislosti na složení, ale také na míře chemického zpracování – čím přírodnější a čerstvější verze, tím nižší GI. Potraviny s GI pod 50 jsou považovány za potraviny s nízkým GI. Hodnota GI pro vybraná sladidla: maltóza (pivní cukr) 110, glukóza 100, med 85, řepný cukr 70, rozinky 65, sirup z agáve 46, fíky a sušené meruňky 35, fruktóza 20.
Sirupem z agáve lze nahradit bílý cukr prakticky v kterémkoli pokrmu. V receptu nahraďte požadované množství cukru tříčtvrtečním množstvím sirupu a úměrně snižte množství tekutin stejně jako při použití medu. V pečených výrobcích vynikne jeho schopnost vázat vlhkost a zabraňovat vysoušení pečiva. Sirup z agáve má navíc dlouhou životnost, můžete jej skladovat až 3 roky a necukernatí.